TARIM ZİRAAT HAYVANCILIK
İBRAHİM ALTAN

ÖRNEK ÇİFTLİK KURULUMU(ÖMER MATLI ÇİFTLİĞİ)


Kapasite ve Teknolojisi


Ömer Matlı Çiftliği toplam 33.000 m² alan üzerine kurulmuş bir çiftliktir. Bu alanın 7200 m2 kapalı alandır. Kısaca çiftliğimiz aşağıdaki bölümlerden ve ünitelerden oluşmaktadır. Çiftliğin dış görünüşün panoramik görüntüleri için burayı tıklayınız.
Sağmal Ahır: İki adet her biri 130 sağmal hayvan kapasiteli 1485’er m² kapalı alan. Burada 220 adet sağmal hayvan ve 40 adet kuru inek barındırılacaktır. Barınaklar Süt sığırları için bölge iklim koşulları da göz önünde bulundurularak en uygun çevre koşullarını (sıcaklık, nem, havalandırma, konfor)sağlayacak şekilde tasarım ve inşa edilmiştir. Ahırların tamamı ilgili AB ve T.C. hayvancılık yönetmeliklerinin kapalı ve açık alanlarda hayvan başına öngörülen metrekare alanlarını karşılanmıştır.  Binalardan birinin içinde 4 adet otomatik yemleme makinesi ile kızgınlık takip sistemi kuruludur. Aynı bina dışında 2 adet 4 ton kapasiteli galvaniz dikey konsantre yem silosu vardır. Binaların içindeki hayvanların gübrelerini sıyıran otomatik gübre sıyırıcıları vardır. Ahır içinde hayvanların yatabilmeleri için 115 cm genişliğinde ve 240 cm uzunluğunda 130’ar adet yataklıklar vardır. BU yatakların altında hayvanların rahat yatmaları için 2 cm kalınlığında kauçuk yataklar bulunmaktadır. Sağmal ahırların panoramik görüntüleri için burayı tıklayınız.
Genç Hayvan Ahırları: Biri 200 genç hayvan kapasiteli 1485 m² olan alan vardır. Diğer genç hayvan ahırında 80 hayvan barındırma kapasitesi vardır. Bu hayvanlarının gübrelerinin sıyrıldığı otomatik gübre sıyırma sistemleri mevcuttur. Genç Hayvan Ahırlarının panoramik görüntüleri için burayı tıklayınız..
Doğum merkezi: 5 adet doğum bölmesi vardır. Doğumhane içinde kovalı sağım sistemi vardır. İneklere gerekli her türlü müdahaleye imkân verecek tıbbi alet ve donanım mevcuttur. Doğumuna birkaç gün kala gebe inekler bu bölüme alınarak ve sağlıklı bir şekilde doğum yapmaları sağlanmaktadır. Doğumdan 4 gün sonra doğumla ilgili problemler giderildikten sonra inek sağmal ahırına gönderilmektedirler. Doğumhanenin ceşitli fotograflarını görmek için burayı tıklayınız.
Deneme Üniteleri: İşletmenin temel kuruluş amaçlarından birisi olan araştırma amacına dönük olacak şekilde kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Burada Yemleme ve besleme başta olmak üzere ülke hayvancılığının daha karlı yapılmasına katkı sağlayacak yem denemeleri yapılmaktadır. İşletme Matlı Yem A.Ş bünyesinde Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi ile resmi işbirliği anlaşması vardır. Bu çalışmalar ortak projeler şeklinde yürütülmektedir.
Sağım Ünitesi: Sağmal hayvanların sağımlarının yapılacağı 2×8 paralel sağım sistemi bulunmaktadır. Bu sistem Tam otomatik bir sistem olup sisteme bağlı bir otomatik yıkama ünitesi bağlı durumdadır. Bir grup ineğin sağım platformuna girmesi, sağıma hazırlanması ve sağımın tamamlanması yaklaşık 15 dakika sürmektedir. 260 inek kapasiteli işletmemizde % 85 sağmal hayvan hesabı ile bir sağım periyodunda 220 inek sağılacaktır. Günde üç sağım yapılacaktır. Tüm hayvanlar manyetik tasmalar sayesinde elektronik ortamda süt verimlerinden, meme hastalıklarına, fiziksel gelişimlerine kadar takip edilecek donanıma sahiptir. Sağım alanı ile ilgili fotografları görmek için burayı tıklayınız.
Süt Soğutma Tankı: Sütün el değmeden boru sistemi ile geldiği ve +4ºC’de depolandığı iki adet 4 ton kapasiteli soğutma tankları mevcuttur.Süt Soğutma tankı ile ilgili fotografları görmek için burayı tıklayınız.
Tekli Buzağı Kulübeleri: 50 adet 0–2 ay arası buzağı barındıran fiber kulübeler vardır. Buzağılar burada iki ay boyunca süt-mama ile beslenerek sütten kesilerek birer geviş getiren hayvan durumuna getirilmektedir. 

Çoklu Buzağı kulübeleri: 9 adet her biri 7 hayvan kapasiteli 3–4 aylık hayvanları barındıran fiber buzağı kulübeleri vardır.
Ot Deposu: Toplamı 4600 m³ kapasiteli 2 adet kuru ot deposu mevcuttur. Kuru ot deposu ile ilgili fotografları görmek için burayı tıklayınız.
Silaj çukurları: İki adet 1000 ton ve iki adet 600 ton kapasiteli 4 adet silaj çukuru vardır.
Konsantre Yem Depoları: Her biri 8 ton kapasiteli 4 adet galvaniz dikey konsantre yem(fabrika yemi) silosu vardır.
Sıvı gübre depolama yeri: Başta sağmal ahır ve genç hayvan ahırlarından gelen sıvı katı karışımı olan gübre ahır içlerindeki otomatik gübre sıyırma sistemleri ile ahır dışındaki 1 metre derinliğinde 157 metre boyunda olan gübre kanal sistemine boşaltılmaktadır. Bu kanal sistemi katı-sıvı karışık gelen bu gübreyi önce 10 metre çapında ve 4 metre derinliğinde ön gübre toplama havuzuna getirir. Buradaki seperatör sistemi ile katı-sıvı gübre ayrılmakta, katı gübre 4 ton kapasiteli römorka biriktirilerek 1500 metre uzaklıktaki 16000 m² alana sahip tarlaya olgunlaştırılmak üzere depolanacaktır. Sıvı gübre ise 22 metre çapında ve 4 metre derinliğinde 1200 m³ kapasiteli bir gübre deposuna nakledilir. Bu sıvı gübre gerek çevredeki çiftçilere gerekse kendi tarlamıza gübre olarak atılmaktadır. Gübre cukuru ile ilgili fotografları görmek için burayı tıklayınız.
Garaj: 2 adet 90 ve 125 beygir gücünde traktörün ve 8 m³ lük yem hazırlama vagonu ile her biri 4 tonluk 3 adet römork park edilmiş durumda bir garaj vardır.
Su arıtma binası ve su depoları: İşletme içerisinde 90 m³ kapasiteli bir ham su deposu ve 60 m³ kapasiteli arıtılmış su deposu vardır. Ayrıca saat’te 4 m³ su arıtma yeteneğine sahip su yumuşatma sistemi mevcuttur.Su arıtma depolarını görmek için burayı tıklayınız.
Jeneratör binası ve atölye:66 Kw gücünde bir jeneratörün faal ve çalışır halde durduğu bir bina vardır.
İdari Bina ve Konferans salonu:5 adet idari personel barındıracak kapasiteli idari bina ile 70 kişi kapasiteli iki adet konferans salonu vardır. 2006 yılı içerisinde ülkemizin farklı bölgelerinden gelen 2768 kişiye,2007 yılında 2556 kişiye hayvancılık ile ilgili konularda seminerler düzenlenmiştir. Bu salon bu ve bundan sonraki yıllarda da ülkemizde doğru ve karlı hayvancılık yapmanın yöntemlerini buradan ülkemiz yetiştiricilerine aktarmaya devam edecektir
Reklamlar

Yorum Yok to “ÖRNEK ÇİFTLİK KURULUMU(ÖMER MATLI ÇİFTLİĞİ)”

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: